???

Fotoğrafım
Bildiğin çikolata... Yokluğunda canın çeker, görünce için gider, fazla yediğinde geri döner, her koşulda seni deli eder :) İletişim: medannseri@gmail.com

Çikolata Severler...

12 Aralık 2011 Pazartesi

Hayatı 'SOL'dan Yaşamak....Beynin sol yarım küresi vücudumuzun sağ tarafını, sağ yarım küresi de sol tarafını yönetmektedir. Dolayısıyla beynin sağ lobunun sol lobuna göre daha gelişmiş olması durumuna solaklık denir diyebiliriz ki genel olarak günlük işlerde sol elin, ayağın vs. sağ el, ayağa göre daha baskın kullanılmasına solaklık denmektedir.
Solaklığın nedeni konusunda tıp dünyasında kesin bir sonuca varılmamakla birlikte genetik faktörlere, bebeğin anne karnındaki gelişimine bağlı olduğu şimdilik daha yaygın olarak kabul edilegelen görüşlerdendir.
Solaklığın nedeni bilim adamları tarafından araştırıla dursun solak kişilerin yaşadığı gündelik sorunlar onların toplum tarafından sakar olarak nitelendirilmelerine hatta sağaklara göre daha az yaşamalarına sebep olmaktadır. Sağaklara göre kurulan bir dünya düzeninde solakların yaşadığı gündelik sorunlara baktığımızda;
* Zaten solak olduğunuz anlaşıldığı an büyüklerinizden sağak olmaya teşvik konusunda bir baskı görürsünüz ki en büyük sıkıntılardan biridir sizi solak olarak kabul etmelerini sağlamak.
* Cetvel, makas, bıçak, cezve, kepçe gibi araçları kullanmaları sağaklar anlamasa da solaklar için bir mucize mahiyetindedir.
* Büyük şehirlerde yaşıyor akbil veya ego kartı kullanıyorsanız üstüne üstlük birde solaksanız akbili basarken veya ego kartıyla turnikeden geçmeye çalışırken herkes sağ eliyle kartını okutup soldaki turnikeden geçmeye çalışırken siz sol elinizle kartı okutup sağ taraftaki bambaşka bir turnikeden geçmeye çalışırsınız ama başarılı olamazsınız ta ki karşıdan sizi görüp uyaran güvenlik görevlisinin ikazına dek.
* Okul dönemi başlı başına bir sorundur zaten. Sıra arkadaşınızın da solak olma ihtimali çok düşük. Dolayısıyla siz hep solda oturmak zorunda kalan taraf olursunuz kollarınızın çarpışmaması için. 
* Sıra değil de kolçaklı sandalye varsa bir de daha büyük bir problem sizi bekliyor demektir çünkü hiçbir zaman aradığınızda sol kolçaklı bir sandalye bulamazsınız. Sağ kolçaklı bir sandalyede eğri büğrü oturur yada yandaki boş sandalyenin kolçak kısmını da işgal edersiniz.
* Saatinizi sağ kolunuza takarsınız dolayısıyla saatinizi ileri-geri almak istediğinizde buton terste kalacağı için kolunuzdan çıkarmak zorundasınızdır.
* Mouse kullanıyorsanız mouse PCnizin hep solundadır ve sizden sonra gelen kişinin mouse un burada ne işi var diye tepkisine maruz kalırsınız ayrıca herkesin tıklama işi için kullandığı işaret parmağı yerine siz orta parmağınızı bu konuda üstün beceri sahibi yaparsınız.
* Birçok teknolojik eşyayı (telefon, fotoğraf makinesi, klavyedeki numberpad, vs.) kullanmakta zorluk çekerseniz, düğmeler hep ters tarafa konmuştur çünkü.
* El sıkışırken önce sol elinizi uzatır gayri ihtiyari karşıdaki kişinin ufak bir şaşkınlığından sonra 'Seni şakacııı seniiiiiii' ithamıyla karşılaşırsınız.
* Hele bir de bayansanız ilk etapta tığ tutamaz, kanaviçe işleyemez, örgü öremezsiniz. Bunları öğrenmek  için ekstra ekstra çaba sarf etmeniz gerekir. Hem cinsleriniz inci inci çeyiz dizerken siz onları seyredersiniz. (:
* Trafiğin sağdan aktığı bir ülkede yaşıyorsanız ki büyük ölçüde öyle araba kullanmakta bir sanat oluyor sizin için.
* Cicili bicili kupalar alıp bir şeyler içmek istediğinizde asla o beğenerek aldığınız kupanızın figürünü göremezsiniz.
* Ambalajlı bir ürünü açmak istediğinizde açma yerini bulana kadar akla karayı seçersiniz.
* Kapıları, dolapları, pencereleri açarken hep kolların, kulpların neden ters takıldığını düşünürsünüz.
* Musluklarda eliniz farkında olmadan hep önce sol tarafa gider ve sıcak su temasıyla kendinize gelirsiniz.
* Sizi sol elinizle yazan biri gördüğünde nedense şaşırıp sanki çok anormal bir durummuş gibi 'Aaaaaa sen solak mısın?' sorusuna muhatap kalırsınız.
* Yazdığınız yazıyı göremezsiniz. Kara kalem veya mürekkep kullanıyorsanız eliniz yazdıklarınızın üzerinden geçtiğinden hiç temiz kalamazsınız.
Lakin solaklık gerçekten bu kadar negatif bir şey midir? Bir solak için tüm bu olumsuzlukların yanında oldukça da eğlenceli bir şeydir aslında.

Mesela;
* Burası benim tersime geldi deyip otobüslerde istediğiniz özellikle de cam kenarına geçme şansı tanır size,
* Sonra okul döneminde öğretmenler düzgün oturun, kağıtlarınızı kapatın diye uyarırken siz sağa dönmüş bir şekilde ben solağımda ondan öyle yazamıyorum deyip kopya alma-verme işlemlerinde başarı sağlayabilirsiniz. (Tabi siz kötü çocuk olmayın uslu uslu oturup cevaplayın soruları, kopya çekmeyin (: )
* Solaklar zekidir tezini arkanıza alıp yürü ya kulum modunda dolaşabilirsiniz.
* Birçok spor dalında kendinizi geliştirip bu özelliğiniz sayesinde başarılı bir sporcu (futbol, tenis, ekstrim, vs. ) olabilirsiniz.
* Dünya nüfusunun yaklaşık %10-%15 inin solak olduğu bilindiğine göre bu ayrıcalığın tadını çıkarabilirsiniz.
* Diğer solakdaşlarınızla daha kısa sürede iletişim kurup, diğer insanlara göre çok daha kısa sürede kaynaşabilirsiniz. Yaşasın solak kardeşliği moduna geçebilirsiniz.
* Genelde dikkat çeken biri olursunuz.

Yani dezavantajları avantaja rahatça çevirebilirsiniz.
Tüm bu avantaj-dezavantajın yanı sıra solaklık toplumlarda geçmişte de günümüzde de çokta hoş karşılanan bir durum değildir. Avrupa'da Ortaçağ döneminde solaklara cadı damgası vurulmuş ve sol tarafında beni olan kadınların yakıldığı rivayet edilmektedir. Japonya'da ise evlendikten sonra eşinin solak olduğunu öğrenmesi boşanmayı meşru kılan sebeplerden biri sayılmakta imiş. İslam dünyasında da sol elle yemek yemenin haram kılındığını biliyoruz. Şeytanın sol elle yemek yiyor olması, geçmişten bugüne birçok resimde solak olarak çizilmiş olması solaklığın birçok toplum tarafından hoşgörülmemesinin altında yatan sebeplerden olabilir.
13 Ağustos'un Dünya Solaklar Günü olarak kutlanıldığını hatırlatır, bu dünyada yalnız olmadığınızı belirtmek isterim.
Birgün bile olsa dünyayı sol tarafından yaşamak dileklerimle ... 

Not: Malum projeydi, sınavdı, sunumdu derken yeni post giremiyorum lakin daha önce yaklaşık 1 yıl önce tam olarak şurada yazmıştım bu yazıyı. Sizlerle de tekrar paylaşmak istedim. Tüm solaklar için gelsin.... 

17 yorum:

 1. Şahane bir yazı olmuş bu yazının altına atarım imzamı hepsini yaşadım bir solak olarak ancak ben şunu savunurum solaklar neden zekidir çünkü sağlaklar için tasarlanmış bir dünyada yaşamayı başardıkları için zekidirler
  En zorlandığım eşya cezve mecburiyetten sağ elimi de gayet iyi kullandım ama solak olmak güzel :)) sol eline sağlık çok güzeldi

  YanıtlaSil
 2. bir solak olarak bu güzel yazı için çoook teşş,gerçekten de bu yazdıklarını birebir yaşamış biri olarak Yaşasın Solaklar diyorumm

  YanıtlaSil
 3. solak arkadasım vardı aynı sırada otururduk :) hep solumda oturdu sagda oturmak istesede maalesef :) cünkü ikimiz yazı yazarken sıkıntı yaşardık (sag taraf pencere tarafıydı :P )

  YanıtlaSil
 4. çok güzel olmuş, ellerine sağlık, hiç sıkılmadan atlamadan okudum. solakların sağ ellerini kullanmaya zorlanmaları bana hep garip gelmiştir.yine de solakların bu kadar sıkıntıları olduğunu fark etmemiştim. hepsi doğru valla...

  YanıtlaSil
 5. eheh solakdaşız o zaman :))benim bu durumdan içime sinmeyen tek şey yemeği bir türlü sağ elimle yemeye alışamamış olmam :( Rabbim affeder inşaAllah.yalnız şu cezve meselesine de sonuna kadar katılıyorum...ne zor bişey yaw cezveden birşey dökmek...kocaman öpüyorum canım...

  YanıtlaSil
 6. Ben de bir solağım ve sık sık başımı onaylama anlamında sallayarak ve de, aa evet ya! diye gülümseyerek okudum yazını. :)

  Ama bizimki genetik, babaannem de solaktı. babam da öyle ve en son jenerasyondan da ben solağım. :)

  Ve bu durum çok hoşuma gidiyor. ^^

  Sevgi ile,
  Luna.

  P.s: Başarılar dilerim, ah nedir bu derslerden çektiğimiz :D

  YanıtlaSil
 7. herkesten farklı insanları severim.solaklar gibi:)

  YanıtlaSil
 8. çok enteresan gerçekten.. hiç anlamam nasıl yazıyo insanlar sol elle! :)

  YanıtlaSil
 9. keşke solak olsaydım .... :(
  ben farkılıkları seven biriyim.Solak olmak bence çok güzel bir faklılık.
  Zorlukları var ama bu dünyada güzel olup zor olmayan hiç bişi yok ki...

  YanıtlaSil
 10. solaklar zeki ama tembel oluyor.
  :))))))

  YanıtlaSil
 11. Ben hep normal bişi olarak görürdüm solaklığı, meğer ayrıntılarıyla incelediğimizde ne çok zorluğu varmış...

  Allah kolaylık versin valla.

  Sağak Missbone.

  YanıtlaSil
 12. Teşekkür ederim güzel bir paylaşımdı doğrusu. bu arada benhim küçük kızım da solak olduğu için tebessüm ettim.

  YanıtlaSil
 13. kız kardeşim solak ve yolda giderken çantalarımız birbirine değdiği için çok kere kavga etmişliğimiz olmuştur, Allah başka sıkıntı vermesin :))

  YanıtlaSil
 14. YAŞASIN solak kardeşliği!

  YanıtlaSil
 15. bende solağım ama solak elile rahat yazı yazamadığımdan sağ elle alıştım sağla güzel ve rahat yazıyorum ama belli bir zaman sonra elim ağrımaya başlıyor yani yoruluyorum her hangi bir not almaya kalktığımdada istem dışı kalem hemen sol elime geşiyor solak yazıyorum ve yazım çok çirkin ve akıcı yazamıyorum buda bende sağ sol diye diye pisikolojik sorun yarattı internette araştırdım ne yapmam gerektiğini bulamadım solak yazarken kurşun kalaemin ucunu bozuyor tükenmez kaleminde akmasına neden oluyorum :(

  YanıtlaSil

Yormadan Geçme (;